All Tournament Team History
 
 
Home
Up
Final Four
All Tournament Team History

 

NCAA FINAL FOUR

All Tournament Teams

bold indicates MVP

 

2017

1983

Donte DiVencenzo - Villanova

Akeem Olajuwon, Houston

Jalen Brunson - Villanova

Thurl Bailey, North Carolina St.

Eric Paschall - Villanova

Sidney Lowe, North Carolina St.

Mikal Bridges - Villanova

Dereck Whittenburg, North Carolina St.

Moritz Wagner - Michigan

Milt Wagner, Louisville

 

 

2017

1982

Joel Berry II, North Carolina

James Worthy, North Carolina

Nigel Williams-Goss, Gonzaga

Patrick Ewing, Georgetown

Justin Jackson, North Carolina

Eric Floyd, Georgetown

Zach Collins, Gonzaga

Michael Jordan, North Carolina

Kennedy Meeks, North Carolina

Sam Perkins, North Carolina

   

2016

1981

Ryan Arcidiacono, Villanova

Isiah Thomas, Indiana

Phil Booth, Villanova

Jim Thomas, Indiana

Josh Hart, Villanova

Landon Turner, Indiana

Brice Johnson, North Carolina

Al Wood, North Carolina

Joel Berry, North Carolina

Jeff Lamp, Virginia

   

2015

1980

Tyus Jones, Duke

Darrell Griffith, Louisville

Grayson Allen, Duke

Rodney McCray, Louisville

Justise Winslow, Duke

Joe Barry Carroll, Purdue

Frank Kaminsky, Wisconsin

Rod Foster, UCLA

Sam Dekker, Wisconsin

Kike Vandeweghe, UCLA

 

 

2014

1979

Shabazz Napier, Connecticut

Earvin "Magic" Johnson, Michigan St.

Ryan Boatright, Connecticut

Mark Aguirre, DePaul

Deandre Daniels, Connecticut

Gary Garland, DePaul

Julius Randle, Kentucky

Larry Bird, Indiana St.

James Young, Kentucky

Greg Kelser, Michigan St.

   

2013

1978

Luke Hancock, Louisville

Jack Givens, Kentucky 

Peyton Siva, Louisville

Ron Brewer, Arkansas

Chane Behanon, Louisville

Mike Gminski, Duke

Mitch McGary, Michigan

Jim Spanarkel, Duke

Trey Burke, Michigan

Rick Robey, Kentucky

 

 

2012

1977

Anthony Davis, Kentucky

Butch Lee, Marquette

Michael K Gilchrist, Kentucky

Cedric Maxwell, Charlotte

Doron Lamb, Kentucky

Bo Ellis, Marquette

Thomas Robinson, Kansas

Jerome Whitehead, Marquette

Tyshawn Taylor, Kansas

Walter Davis, North Carolina

 

Mike O'Koren, North Carolina

2011

 

Kemba Walker, Connecticut

1976

Jeremy Lamb, Connecticut

Kent Benson, Indiana

Matt Howard, Butler

Tom Abernethy, Indiana

Shelvin Mack, Butler

Scott May, Indiana

Jamie Skeen, VCU

Rickey Green, Michigan

 

Marques Johnson, UCLA

2010

 

Kyle Singler, Duke

1975

Nolan Smith, Duke

Richard Washington, UCLA

Jon Scheyer, Duke

Kevin Grevey, Kentucky

Shelvin Mack, Butler

Allen Murphy, Louisville

Gordon Hayward, Butler

Jim Lee, Syracuse

 

David Meyers, UCLA 

2009

 

Wayne Ellington, North Carolina

1974

Ty Lawson, North Carolina

David Thompson, North Carolina St.

Tyler Hansbrough, North Carolina

Maurice Lucas, Marquette

Kalin Lucas, Michigan State

Tom Burleson, North Carolina St.

Goran Suton, Michigan State

Monte Towe, North Carolina St.

 

Bill Walton, UCLA 

2008

 

Mario Chalmers, Kansas

1973

Darrell Arthur, Kansas

Bill Walton, UCLA

Chris Douglas-Roberts, Memphis

Steve Downing, Indiana

Derrick Rose, Memphis

Larry Finch, Memphis St.

Brandon Rush, Kansas

Larry Kenon, Memphis St.

 

Ernie DiGregorio, Providence

2007

 

Corey Brewer, Florida

1972

Joakim Noah, Florida

Bill Walton, UCLA

Lee Humphrey, Florida

Ron King, Florida St.

Greg Oden, Ohio State

Jim Price, Louisville

Ron Lewis, Ohio State

Bob McAdoo, North Carolina

 

Keith Wilkes, UCLA

2006

 

Joakim Noah, Florida

1971

Corey Brewer, Florida

Howard Porter, Villanova

Taureen Green, Florida

Steve Patterson, UCLA

Lee Humphrey, Florida

Sidney Wicks, UCLA

Jordan Farmar, UCLA 

Hank Siemjontkowski, Villanova

 

Jim McDaniels, Western Ky.

2005

 

Sean May, North Carolina

1970

Luther Head, Illinois

Sidney Wicks, UCLA

Deron Williams, Illinois

Artis Gilmore, Jacksonville

Raymond Felton, North Carolina 

Jimmy Collins, New Mexico St.

Rashad McCants, North Carolina 

Curtis Rowe, UCLA

 

John Vallely, UCLA 

2004

 

Emeka Okafor, Connecticut

1969

Rashad Anderson, Connecticut

Lew Alcindor, UCLA 

Ben Gordan, Connecticut

Willie McCarter, Drake

Will Bynum, Georgia Tech

Charlie Scott, North Carolina

Luke Schenscher, Georgia Tech 

Rick Mount, Purdue

 

John Vallely, UCLA

2003

 

Carmello Anthony, Syracuse

1968

Gerry McNamary, Syracuse

Lew Alcindor, UCLA 

Nick Collison, Kansas

Larry Miller, North Carolina

Kurk Hinrich, Kansas

Lucius Allen, UCLA

Keith Langford, Kansas

Lynn Shackelford, UCLA

 

Mike Warren, UCLA

2002

 

Juan Dixon, Maryland

1967

Lonny Baxter, Maryland

Lew Alcindor, UCLA

Chris Wilcox, Maryland

Don May, Dayton

Dane Fife, Indiannia

Elvin Hayes, Houston

Kyle Hornsby, Indianan

Lucius Allen, UCLA

 

Mike Warren, UCLA

2001

 

Shane Battier, Duke

1966

Mike Dunleavy, Duke

Jerry Chambers, Utah

Jason Williams, Duke

Jack Marin, Duke

Richard Jefferson, Arizona

Louie Dampier, Kentucky

Loren Woods, Arizona

Pat Riley, Kentucky

 

Bobby Joe Hill, UTEP

2000

 

Mateen Cleaves, Michigan St.

1965

Udonis Haslem, Florida

Bill Bradley, Princeton 

Charlie Bell, Michigan St.

Cazzie Russell, Michigan

A.J. Granger, Michigan St.

Gail Goodrich, UCLA

Morris Peterson, Michigan St.

Edgar Lacey, UCLA

 

Kenny Washington, UCLA

1999

 

Richard Hamilton, Connecticut

1964

Khalid El-Amin, Connecticut

Walt Hazzard, UCLA 

Ricky Moore, Connecticut

Jeff Mullins, Duke

Elton Brand, Duke

Willie Murrell, Kansas St.

Trajan Langdon, Duke

Bill Buntin, Michigan

 

Gail Goodrich, UCLA

1998

 

Jeff Sheppard, Kentucky

1963

Scott Padgett, Kentucky

Art Heyman, Duke 

Arthur Lee, Stanford

Ron Bonham, Cincinnati

Michael Doleac, Utah

Tom Thacker, Cincinnati

Andre Miller, Utah

George Wilson, Cincinnati

 

Les Hunter, Loyola (Ill.)

1997

 

Miles Simon, Arizona

1962

Mike Bibby, Arizona

Paul Hogue, Cincinnati 

Ron Mercer, Kentucky

Tom Thacker, Cincinnati

Scott Padgett, Kentucky

John Havlicek, Ohio St.

Bobby Jackson, Minnesota

Jerry Lucas, Ohio St.

 

Len Chappell, Wake Forest

1996

 

Tony Delk, Kentucky

1961

Ron Mercer, Kentucky

Jerry Lucas, Ohio St.

Marcus Camby, Massachusetts

Carl Bouldin, Cincinnati

Todd Burgen, Syracuse

Bob Wiesenhahn, Cincinnati

John Wallace, Syracuse

Larry Siegfried, Ohio St.

 

Jack Egan, St. Joseph's

1995

 

Ed O'Bannon, UCLA

1960

Clint McDaniel, Arkansas

Jerry Lucas, Ohio St. 

Corliss Williamson, Arkansas

Darrall Imhoff, California

Bryant Reeves, Oklahoma St.

Oscar Robertson, Cincinnati

Toby Bailey, UCLA

Mel Nowell, Ohio St.

 

Tom Sanders, NYU

1994

 

Corliss Williamson, Arkansas

1959

Corey Beck, Arkansas

Jerry West, West Virginia

Scotty Thurman, Arkansas

Denny Fitzpatrick, California

Grant Hill, Duke

Darrall Imhoff, California

Antonio Lang, Duke

Oscar Robertson, Cincinnati

 

Don Goldstein, Louisville

1993

 

Donald Williams, North Carolina

1958

Jamal Mashburn, Kentucky

Elgin Baylor, Seattle

Chris Webber, Michigan

John Cox, Kentucky

George Lynch, North Carolina

Vern Hatton, Kentucky

Eric Montross, North Carolina

Charley Brown, Seattle

 

Guy Rodgers, Temple

1992

 

Bobby Hurley, Duke

1957

Grant Hill, Duke

Wilt Chamberlain, Kansas

Christian Laettner, Duke

John Green, Michigan St.

Jalen Rose, Michigan

Pete Brennan, North Carolina

Chris Webber, Michigan

Lennie Rosenbluth, North Carolina

 

Gene Brown, San Francisco

1991

 

Christian Laettner, Duke

1956

Bobby Hurley, Duke

Hal Lear, Temple

Bill McCaffrey, Duke

Carl Cain, Iowa

Mark Randall, Kansas

Bill Logan, Iowa

Anderson Hunt, UNLV

Hal Perry, San Francisco

 

Bill Russell, San Francisco

1990

 

Anderson Hunt, UNLV

1955

Phil Henderson, Duke

Bill Russell, San Francisco

Dennis Scott, Georgia Tech

Jim Ranglos, Colorado

Stacey Augmon, UNLV

Carl Cain, Iowa

Larry Johnson, UNLV

Tom Gola, La Salle

 

K.C. Jones, San Francisco

1989

 

Glen Rice, Michigan

1954

Danny Ferry, Duke

Tom Gola, La Salle 

Rumeal Robinson, Michigan

Bob Carney, Bradley

Gerald Greene, Seton Hall

Chuck Singley, La Salle

John Morton, Seton Hall

Jesse Arnelle, Penn St.

 

Roy Irvin, Southern Cal

1988

 

Danny Manning, Kansas

1953

Sean Elliott, Arizona

B.H. Born, Kansas

Milt Newton, Kansas

Bob Leonard, Indiana

Stacey King, Oklahoma

Don Schlundt, Indiana

Dave Sieger, Oklahoma

Dean Kelley, Kansas

 

Bob Houbregs, Washington

1987

 

Keith Smart, Indiana

1952

Steve Alford, Indiana

Clyde Lovelette, Kansas

Armon Gilliam, UNLV

James Bredar, Illinois

Derrick Coleman, Syracuse

John Kerr, Illinois

Sherman Douglas, Syracuse

Dean Kelley, Kansas

 

Bob Zawoluk, St. John's (N.Y.)

1986

Ron MacGilvray, St. John's (N.Y.)

Pervis Ellison, Louisville

 

Mark Alarie, Duke

1941 - 51

Tommy Amaker, Duke

Not chosen

Johnny Dawkins, Duke

 

Billy Thompson, Louisville

1940

 

Marv Huffman, Indiana 

1985

Jay McCreary, Indiana

Ed Pinckney, Villanova

William Menke, Indiana

Patrick Ewing, Georgetown

Howard Engleman, Kansas

Harold Jensen, Villanova

Bob Allen, Kansas

Dwayne McClain, Villanova

 

Gary McLain, Villanova

 

 

 

1984

 

Patrick Ewing, Georgetown

 

Michael Graham, Georgetown

 

Alvin Franklin, Houston

 

Akeem Olajuwon, Houston

 

Michael Young, Houston

 

 

 
   
   
   
   
   
   

 

 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rashad McCants, North Carolina 
 
 

 

 
         

Home | 2019 Game | 2018 Game | 2017 Game | 2016 Game | 2015 Game | 2014 Game | 2013 Game | 2012 Game | 2011 Game | Payouts | About Us | Photo Gallery | Feedback | Past Winners | Tourney History | Rules | Records

This site was last updated 02/13/19